COVID 19 - psihofizičke promjene i vježbanje

1.Što je Postcovid sindrom ?
Skupina simptoma i znakova koje postoje kod osoba s preboljelom simptomatskom ili asimptomatskom infekcijom SARS Cov2 virusom. Najčešće tegobe su u području dišnog, srčanožilnog ,središnjeg ili perifernog živčanog sustava, a mogu potrajati i do 6 mjeseci,a kod teže oboljelih i do 12 mjeseci nakon preboljenja infekcije.
2.Najčešće posljedice Covid infekcije koje su zabilježene do sada ?
Najčešće prijavljivani simptomi koji su zaostajali nakon kovid infekcije su mučnina, kratak dah i umor. Prijavljivani su i bolovi u zglobovima pa i u grudnom košu, ali i simptomi koji ukazuju na oštećenje srčanog mišića, miokarditis ili aritmije. Kod ljudi koji su imali tešku kliničku sliku, oporavak je duži, tako da kratak dah, nadražajni kašalj često mogu u kontinuitetu trajati.Ono po čemu se novi koronavirus razlikuje od ostalih respiratornih virusa je što ne zahvaća samo pluća, već može dovesti i do stvaranja krvnih ugrušaka koji mogu uzrokovati moždane udare, oštećenja srca i bubrega.
Ostali mogući dugoročni efekti COVID-19 su neka neurološka stanja i problemi s mentalnim zdravljem kako to studije sugeriraju jer virus može napadati moždane stanice i i periferni živčani sustav.Do danas, najčešći dugoročni neurološki simptomi nakon COVID-19 su: glavobolja, vrtoglavica i gubitak osjeta mirisa i ukusa.
Iako je moždani udar ozbiljna, ali na sreću NE toliko česta posljedica akutnog covid infekcije, postoje druge, ali ne i manje važne posljedice poput napada panike i velikih promjena raspoloženja , koji mogu biti prisutni od dva do tri 3 mjeseca nakon početka bolesti. Sve su to bitne činjenice koje moramo uzeti u obzir kako bi utjecali na podizanje svijesti o potrebi pravovremene brige za tjelesno i mentalno zdravlje , svakog tko je prebolio infekciju i koji se teško nosi s njenim posljedicama.
Bitno je naglasiti da tjelesna aktivnost - čak i vrlo kratka - jedan je od najefikasnijih načina da se poboljša raspoloženje. Zapravo, redovno vježbanje može biti jednako efikasno kao i antidepresivi u ublažavanju depresije. Tjelesna aktivnost je i bitna za sprečavanje pojave ili pogoršanja pretilosti što je posljedica neaktivnosti za vrijeme covid infekcije .
3. Što treba paziti kod vježbanja i dali i kada krenuti s vježbom?
To je kao da krećete s treninzima s osobama koje tek počinju ikad s vježbanjem ,a ne odnosi se na utrenirane sportaše ,profesionalce. Kako dani odmiču svaki dan bi trebali povećavati vrijeme izvođenja vježbi za nekih 10-15 minuta uz zadržavanje iste razine subjektivne procjene napora.
Svakako treba preporučiti postepeni uvod u vježbanje te krenuti individualnim pristupom. Početi sa šetnjama u prirodi čim zdravstveno stanje dopusti najranije 3 tjedna nakon infekcije. Povratak vježbanja u dvoranama ili teretanama preporučuje se nakon 2-3 mjeseca ,ovisno o prethodnoj utreniranosti,težini infekcije i trenutnim tegobama od strane dišnog, srčanožilnog ili lokomotornog sustava. To se odnosi na ljude koji su preboljeli blagi oblik infekcije. Svi ostali ,teže oboljeli ,zahtijevaju prethodan pregled i mišljenje specijalista (kardiologa, pulmologa, neurologa ili fizijatra).
Intenzitet vježbanja prilagoditi navedenim sustavima ,kako bi održali trajanje i pravilno izvođenje. Bitno educirati članove kako bi na vrijeme prepoznali sve nepravilnosti i znakova opterećenja srčanožilnog sustava, planiranim mjerenjem srčane akcije i pravovremeno uočavanje ranog zamaranja dišnog ili lokomotornog sustava. Tijekom ove faze povratka fizičkim aktivnostima osoba treba biti sposobna razgovarati tijekom izvođenja vježbi bez ikakva vidljiva napora
Svemu navedenom ,bitno je prilagoditi težinu i trajanje pojedinih vježbi i osigurati dovoljnog vremena između ponavljanja.
Kod osoba koje su imale teži oblik sa srčanim posljedicama poput aritmija, upala srčanog mišića, srčane ovojnice ili infarkta, potrebna je prethodna specijalistička obrada i preporuka za nastavak fizičke aktivnosti.
4. Postoji li terapija koja se preporučuje za brži oporavak nakon Covid infekcije?
Važna komponenta oporavka od COVID-19 je ishrana koja obiluje vitaminima . Posebno se stavlja naglasak na unos dovoljne količine D i C vitamina, vitamini B6, B12 , A i D vitamina, folata, selena i cinka. Osim što djeluju pozitivno na imunološki sustav je r djeluju imunomodulacijski , selen i cink imaju zaštitno ,antioksidativno djelovanje u eliminaciji neželjenih produkata metabolizma i imunoloških reakcija u borbi sa virusnim i bakterijskim uzročnicima. Isto tako, važan je i unos omega 3 masnih kiselina (EPA i DHA), a dovoljnu količinu možete osigurati s 2 do 4 serviranja ribe kroz tjedan.
Primjeri namirnica zdrave prehrane: voće (citrusi, kivi, šipak, bobičasto voće) tamnozeleno lisnato povrće, orašasti plodovi, cjelovite žitarice, mahunarke, fermentirani mliječni proizvodi, krto meso, riba (skuša, pastrva, losos, tuna, haringa).
Ne manje bitno je provoditi što više vremena u prirodi te vježbe disanja koje mogu pomoći boljem i bržem oporavku respiratornog sistema. Mnogima su pomogli i autogeni treninzi i vježbe yoge,intervalni treninzi ili pilates.Moguće je napraviti i jednostavnu kućnu teretanu koristeći trake za otpor, boce s vodom ili vlastitu tjelesnu težinu.
Autor: Andrea Šoštar,dr.med.spec.anesteziologije i reanimacije, subspec. intenzivnog liječenja